Гловна » 2016 » Лютий » 21 » Неделя о мытаре и фарисее. Всенощное бдение

Неделя о мытаре и фарисее. Всенощное бдение

Вечером 20 февраля, накануне Недели о мытаре и фарисее, Высокопреосвященнейший Архиепископ Днепродзержинский и Царичанский Владимир возглавил вечернее богослужение в Свято-Николаевском кафедральном соборе г. Днепродзержинска.
Особенностью этого бдения является то, что впервые на утрени звучит песнопение "Покаяния отверзи ми двери, Жизнодавче", которое будет петься включительно до 5-й Недели Великого Поста.

Слава Отцу и Сыну и Святому Духу:
Покаяния отверзи ми двери, Жизнодавче, утренюет бо дух мой ко храму святому Твоему, храм носяй телесный весь осквернен; но яко Щедр очисти благоутробною Твоею милостию.
И ныне и присно и во веки веков, аминь:
На спасения стези настави мя, Богородице, студными бо окалях душу грехми и в лености все житие мое иждих; но Твоими молитвами избави мя от всякия нечистоты.
Помилуй мя, Боже, по велицей милости Твоей и по множеству щедрот Твоих очисти беззаконие мое!
Множества содеянных мною лютых помышляя окаянный, трепещу страшнаго дне суднаго, но надеяся на милость благоутробия Твоего, яко Давид вопию Ти: помилуй мя, Боже, по велицей Твоей милости.