Гловна » 2012 » Липень » 15 » Неделя 6-я по Пятидесятнице, Положения Ризы Божией Матери во Влахерне

Неделя 6-я по Пятидесятнице, Положения Ризы Божией Матери во Влахерне

В день памяти Положения Ризы Божией Матери во Влахернском храме Преосвященнейший Епископ Владимир возглавил Божественную Литургию в Свято-Николаевском кафедральном соборе, в сослужении духовенства собора.
Празднование этого дня было установлено в V веке.

Тропарь, глас 8:
Богородице приснодево, человеков покрове, ризу и пояс пречистаго твоего телесе, державное граду Твоему обложение даровала еси, безсеменным рождеством Твоим, нетленна пребывающи; о тебе бо и естество обновляется и время. Темже молим тя, мир граду Твоему даровати, и душам нашим велию милость.
Кондак, глас 4:
Одеяние всем верным нетления, богоблагодатная чистая, даровала еси священную ризу Твою, еюже священное тело Твое покрывала еси, покрове всех человеков. Еяже положение празднуем любовию, и вопием со страхом ти, чистая: радуйся Дево, христиан похвало.